Kaktusų auginimas lauke?

Kaktusas

Į ką atkreipti dėmesį? Kolekcininko Zeniaus S. nuomone, Lietuvoje kaktusų atsparumas žiemą labai priklauso nuo to, iš kur augalas kilęs ir kokios jam sudarytos augimo sąlygos. Vienareikšmiškai tvirtinti, kad minėtos kaktusų rūšys mūsų žiemas ištvers 100%, jokiu būdu negalima. Šliaužiančiąją opuncijų gėlininkas turėjo atsisiuntęs iš trijų skirtingų vietų ir tik viena atmaina (egzempliorius) pasirodė tinkama augti kolekcijos augyne Marijampolėje. Tą patį augintojas gali pasakyti ir apie kalninę opunciją. Pavyzdžiui, trapiosios opuncijos auga nuo Teksaso (šie klonai tikrai iššals Lietuvoje) iki Kanados šiaurės (kur šalčiai siekia iki -50 °C). Labai daug priklauso ir nuo augimo sąlygų. Kolekcininko motininiai augalai auga dviejose vietose: ant molingo kalniuko, užpilto maždaug 10-15 cm žvyro sluoksniu, ir truputį pakeltoje lysvėje, užpildytoje žemiau minimu substratu. Taigi vienos rūšys geriau auga vienur, kitos kitur.

Vieta ir dirvožemis. Kaktusams augti tinkamiausia saulėta vieta, priesmėlio arba lengvas priemolio dirvožemis, laidus drėgmei ir orui. Jei norite, kad kaktusai gerai augtų ir žiemotų mūsų sąlygomis, Zenius S. pataria pasiruošti substratą iš 7 dalių smėlio (tinka ir žvyras, svarbu, kad tik būtų ne iš karjero arba bent jau kurį laiką plautas lietaus), 2 dalių durpių ir 4 dalių priemolio (daugumos kaktusų šaknys paviršinės, silpnos, tad praverstų dar šiek tiek grūstų plytų ar akmenų skaldos, kad augdamas augalas neišvirstų).
Ar reikia tręšti? Neretai klaidingai manoma, kad kaktusams trąšų nereikia. Iš tikrųjų reikia, ir daug. Dauguma išvardytų kaktusų yra kilę iš sausringų vietovių, kur karštis, šaltis, vėjas intensyviai ardo uolienas ir dirvožemyje gana daug mineralinių medžiagų. Kaktusų augintojas rekomenduoja kibirui žemės įmaišyti apytiksliai 20 g superfosfato ir 5g kalio chlorido, nepakenktų ir mikro elementai, tinka naudoti ir kompleksines trąšas su mikroelementais. Geriausia kaktusus tręšti pavasarį, tuomet dar galima naudoti ir kompleksines trąšas su minimaliu azoto kiekiu. Vasaros antroje pusėje augalų reikėtų nebetręšti, mažinti laistymą, kad jie spėtų iki rudens sumedėti ir gerai pasiruoštų mūsiškei žiemai.

Kaip laistyti kaktusus? Svarbus veiksnys yra augalo atsparumas drėgmei. Jeigu nesiruošiame augalui statyti stogo, šis veiksnys yra vienas iš lemiamų. išvardytos kaktusų rūšys, jei augs aukštesnėje vietoje ir vandeniui laidžiame dirvožemyje, gali atlaikyti mūsų darganotą rudenį ir žiemą, gal tik trapioji opuncija kiek jautresnė. Klaidingai manoma, kad kaktusų galima visai nelaistyti, – vasaros pradžioje, jų intensyvaus augimo laikotarpiu, juos galima (ir netgi pageidautina) laistyti.

 

Meksikoje, Amerikoje bei šaltesnio klimato Europos šalyse lauke augantys kaktusai puošia aplinką, o Lietuvoje tai dar retenybė. Iš tiesų pasirodo, kad esama kaktusų, žiemojančių vėsesnio klimato šalyse, o pastaruoju metu jie populiarėja ir Lietuvoje.
Ko reikia kad kaktusai sėkmingai augtų Lietuvoje…
Lauke žiemojančioms opuncijoms sėkmingai augti ir žydėti reikalingos kelios sąlygos. Pirmiausia turi būti saulėta vieta. Jeigu trūksta šviesos, jos mažai, augalai žydi menkai arba iš viso nežydi. Antra sąlyga – prastoka, vandeniui laidi dirva. Tinkamiausios yra prastesnės priesmėlio arba smėlio dirvos, nes opuncijos, kaip ir visi kaktusai, nepakelia drėgmės pertekliaus, ypač žiemą. Taip pat joms netinka labai trąšios dirvos, tad jų nereikia niekuo tręšti, net ir kaktusų trąšomis. Trąšos skatina vegetatyvinės masės augimą, tačiau stabdo žiedinių pumpurų krovimą. Dar viena šalčiui atsparių opuncijų specifika vėlai rudenį, atšalus orams, jos raukšlėjasi ir gulasi ant žemės, o pavasarį, nuo šilumos vėl pučiasi ir keliasi. Jeigu parenkama tinkama vieta, opuncijos – labai lengvai auginami augalai. Jos, kaip ir kambarinės opuncijos, dauginamos stiebų nareliais. Nareliai šaknijami tiesiai į dirvą, atvirame grunte. Geriausias laikas opuncijoms dauginti – gegužės mėnuo. Kadangi jos šalčiui visiškai atsparios, dengti nereikia.

Ištvermingiausios opuncijos (Opuntia): kalninės (O. phaeacantha), kalninės geltonžiedės (O. phaeacantha var. camanchica ). uolinės (O. polyacantha), trapiosios raudonžiedės (O. fragilis), Opuntia rhodantha. Prie jų priskiriama ir daugelis sodinių formų ir pačių išvestų sėjinukų, tinkamų mūsų klimatui. Įdomūs augalai yra uolinės opuncijos `Chameleon’ (sėjinukai): iš pradžių pražysta geltoni žiedai, kitą dieną – jau oranžiniai. Tuo pačiu metu žydi kelių spalvų žiedai. Opuncijų veislės `Super Rutila Yellow` dalis stiebų beveik cilindriški. Jų žiedai – geltoni su oranžiniais kuokeliais, žydėjimo metu tampa rožiniais su lašišų atspalviu. Išauga iki 20 cm aukščio.
ZENIAUS S. LIETUVOJE ŽIEMOJANČlŲ KAKTUSŲ KOLEKCIJA. Egzotinių augalų augintojas Zenius S. iš Marijampolės daugybę metų domisi egzotiniais augalais, kurie gali augti Lietuvoje natūraliomis sąlygomis ar šiek tiek pridengti. Tokių mums neįprastų augalų yra ne tiek jau mažai. Tai kaktusai, jukos, bambukai ir kt.

Pasak kaktusų kolekcininko, ne visiškai teisingas teiginys, jog kaktusai yra tik Meksikos ir Jungtinių Amerikos Valstijų pusdykumių augalai. Pasirodo, jie išplitę ir Amazonės džiunglėse ir arktinėje Kanadoje. Kaktusai atsparūs ir didelei drėgmei, ir kankinamai sausrai, ir spiginančiam šalčiui. Pasak kolekcininko, bėda ta, kad nėra tokių jų rūšių, kurios būtų atsparios ir drėgmei, šalčiui tuo pačiu metu (kitaip tariant, galėtų laisvai augti Lietuvoje). Vis dėlto yra keletas kaktusų rūšių, kurios labai atsparios šalčiui ir, jei dirvos drenažas geras, gali pakęsti mūsų labai drėgną (ypač žiemą) klimatą.
Kokias rūšis galima auginti Lietuvoje? Anot kolekcininko, kaktusų yra labai daug rūšių. Įvairioje literatūroje pateikiami labai skirtingi šių augalų atsparumo šalčiui ir drėgmei įvertinimai. Apibendrinęs įvairių šaltinių medžiagą ir pats Marijampolėje praktiškai išbandęs įvairių kaktusų rūšių auginimą lauke augintojas mano, kad Lietuvoje galima bandyti auginti šliaužiančiąsias, storašaknes, kalnines, uolines ir trapiąsias opuncijas, rutulinius kaktusus eskobarijas ir stambiadyglius ežiažvakius.
•Šliaužiančiosios opuncijos (O. humifusa) ir kalnines opuncijos (O. phaeacantha) -greitai auga, žydi geltonais žiedais. Zeniaus S. auginami abiejų rūšių augalai labai gerai žiemojo. Taigi jie gali ištverti iki -30 °C šalčius. Šliaužiančiųjų opuncijų nareliai dideli, maždaug per delną. Kalninių optuncijų taip pat nemaži, mažiausi trapiųjų.
• Storašaknes opuncijos (O. macrorhiza) silpniau auga už šliaužiančiąsias ir kalnines opuncijas, žydi puošniais geltonais ir oranžiniais žiedais (žydėjimo metu keičia žiedų spalvą), žiemoja vidutiniškai gerai, kiek prasčiau nei šliaužiančiosios ir kalninės opuncijos. Gali ištverti iki -25-30 °C šalčius žiemą (jei sausa).
• Uolinės opuncijos (O. polyacantha) auga gana gerai, žydi raudonais žiedais, žiemoja gerai arba vidutiniškai.
• Trapiosios opuncijos (O. fragilis) žiemoja prastokai, Zeniaus S. turimos dar nežydėjo. Šios opuncijos opios, nes labai trapūs nareliai – netyčia prisiglaudus nulūžta, nukrinta ant žemės ir gana greitai įsišaknija. Šie kaktusai auga daugiau j plotį.
• Eskobarijos (Escobaria missourensis) žydi oranžiniais žiedais, dygliai išsidėstę netaisyklingai kauburėliuose, žiemoja vidutiniškai, auga labai lėtai. Suaugusios būna degtuko dėžutės dydžio. Šie kaktusai daug energijos sunaudoja žydėjimui, ypač vaisiams ir sėkloms užauginti. Tai gerokai sumažina jų atsparumą žiemai, todėl rutulinių kaktusų (eskobarijų ir ežiažvakių) žydėjimą reikėtų riboti.
• Stambiadygliai ežiažvakiai (Echinoce reus triglochidiatus) kaktusų augintojo kolekcijoje dar nežydėjo, žiemoja vidutiniškai, auga lėtai. Jų dygliai išsidėstę tvarkingai eilėmis.

Įdomus video (Rusiškai) kaktusų dauginimas iš sėklų, kaktusų persodinimas:


Įdomus video (Rusiškai) kaktusų dauginimas iš sėklų:

Įdomus video (Angliškai) kaktusų auginimas persodinimas:


Remtasi savaitraščio Namie ir sode 2018.05.17 str. ‘Kaktusai ištverme nesiskundžia’

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>