Kodėl bala agurkų lapai? Agurkų miltligė.

Agurkų miltligė

Klausimas.
Turime sodą, kuriame auginame įvairių daržovių, tačiau agurkų beveik niekada neturime. Sėjame lysves po daržo plėvele. Agurkai auga lyg ir neblogai. Kai pradeda žydėti, nudengiame. Per savaitę lapai ima balti, pasidaro sausi ir augalas miršta. Keičiame agurkų auginimo vietą, bet vis tiek tas pats. Nežinau, kas yra žemei, gal ji apsikrėtusi kokia nors liga? Gal iš viso neverta agurkų auginti? Kitos daržovės auga neblogai. Z.V. Vilnius

Panašu, kad jūsų agurkus pažeidžia miltligė. Bąlantys agurkų lapai – pirmas šios ligos požymis. Agurkai serga dviejų rūšių miltlige: tikrąja ir netikrąja.

Tikroji miltligė, kai ant pažeistų dalių, dažniausiai ant lapų, atsiranda baltos spalvos miltuotų apnašų. Miltligės požymių galima pastebėti ir ant apyžiedžių bei stiebų, o ant agurkų vaisių aptinkama retai. Ligos pažeisti augalai menkai dera arba išvis nuskursta ir žūsta. Tai grybinė liga, kuriai atsirasti įtakos turi per didelė drėgmė ir temperatūros svyravimai. Pagrindinės miltligės priežastys yra per gausus laistymas, silpnas vėdinimas ir per didelė drėgmė esant žemai temperatūrai.

Be to, ligos sukėlėjai gyvena ir kaupiasi dirvoje, todėl didžiausia rekomendacija neauginti agurkų toje pačioje vietoje bent trejus metus. Tačiau iš laiško aišku, kad sėjomainos laikotės ir agurkų augimo vietą keičiate. Lysvę, kurioje ketinate auginti agurkus, galite apdoroti vario preparatais. 50 g vario sulfato (mėlynojo akmenėlio) ištirpinkite 10 l vandens. Tokio kiekio pakanka 1 m2 dirvos gerai sulieti. Taip apsaugosite būsimą derlių nuo daugelio dirvoje gyvenančių ligų sukėlėjų. žinoma, geriausia tai padaryti rudenį. Žinokite, kad nuo dirvos apdorojimo iki sodinimo turi praeiti bent dvi savaitės.
• Dauguma platinamų agurkų veislių ir hibridų atsparūs miltligei. Tokias veisles ir rinkitės.
• Agurkus sodinkite rečiau, kad jie vėdintųsi. Iš jūsų laiško supratome, kad agurkai ilgą laiką (net iki žydėjimo) būna uždengti daržo plėvele. Tai gali būti pagrindinė priežastis – jie per mažai vėdinasi, o nudengti patiria didelius temperatūros svyravimus. Vasarą nėra reikalo lauko agurkų dengti plėvele. Uždengti galima nebent augimo pradžioje ir tai tik naktimis.
• Nelaistykite agurkų per gausiai ir neliekite šaltu vandeniu – jis turi būti oro temperatūros.
• Būtinai naikinkite piktžoles, nes kai kurios iš jų serga ta pačia miltlige kaip ir agurkai, tad gali pernešti ligą.
• Nepertręškite agurkų azoto trąšomis, laiku genėkite, kad augalai geriau vėdintųsi.

Liaudies išmintis sako, kad ligos lengviau išvengti nei ją gydyti. Taigi pirmiausia imkitės profilaktikos priemonių. Dažniausiai agurkai suserga būtent pradėję žydėti, todėl profilaktikos priemones reikia taikyti, kol jie dar tik auga ir turi 3-4 tikruosius lapus. Pradėti vertėtų ne nuo cheminių preparatų, o nuo liaudiškų būdų.
1 priemonė. 1 l pieno, 30 lašų jodo, 20 g skalbimo muilo drožlių. Viską gerai išmaišykite ir purkškite agurkus kas 10 dienų per visą jų augimo laiką. Ši priemonė agurkus saugo nuo daugelio ligų, o ypač nuo miltligės. Jeigu agurkai susirgo miltlige, galite išbandyti dar vieną nekenksmingą būdą.
2 priemonė. Pašildykite pieniškų (neraugintų) pasukų, praskieskite vandeniu ir purkškite agurkus. Purkšti galima ir grynomis pasukomis. Jei nepastebėjote, kada užpuolė liga ir ji jau pažeidė augalus, griebkitės česnakų.
3 priemonė. Išspauskite 50 g česnakų ir išmaišykite 1l vandens. Sandariai uždarykite indą ir palaikykite parą. Tada perkoškite ir supilkite į 9l vandens. Purkškite agurkus tokiu mišiniu kelis kartus.
Gero rezultato galite tikėtis nupurškę augalus pelenų tirpalu.
4 priemonė. 1 stiklinę pelenų užpilkite 2 litrais verdančio vandens ir sumaišykite su 10 g nedideliame vandens kiekyje ištirpinto skalbimo muilo. Tokiu mišiniu agurkus reikia purkšti 2-4 kartus kas 7 dienas.
Stiprinti augalus galima per lapus purškiant augalų priežiūrai skirtais botaninių ekstraktų produktais „Flama“, „Funres“, „Mimoten“ – purškiama 0,3 proc. šių produktų tirpalu, „Zytron“ purškiama pasigaminus 0,15 proc. šio produkto tirpalo. Jei liaudiškos priemonės agurkams nepadeda, vadinasi, liga įsismarkavo ir be rimtesnių priemonių neapsieisite. Pastebėję ryškius miltligės požymius, turėsite purkšti fungicidais „Topas“, „Candit“. Stenkitės kuo daugiau apipurkšti ir viršutinį, ir apatinį lapų paviršių.
Stipriai sergančius augalus ar jų pažeistas dalis būtina šalinti – taip liks mažiau užkrato. Baigus derėti agurkams kruopščiai nurinkite visas agurkų lapų liekanas, kad dirvoje neliktų žiemojančių infekcijos sukėlėjų.

„AGURKŲ LIGOS IR KAIP JAS GYDYTI“ VIDEO:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>