Obelų ligos ir jų gydymas

Obelų miltligė

Obelų miltligė

MILTLIGĖ

Miltligė – grybinė liga, pažeidžianti praktiškai visas gyvybiškai svarbias augalų dalis: lapus, pumpurus. žiedynus, ūglius. Iš pradžių ant atsiranda miltingos balsvos apnašos, vėliau jos paruduoja ir pasidengia smulkiais juodais taškeliais. Netrukus lapai pagelsta ir nudžiūva, ūgliai nustoja augti, žiedynai – nudžiūva, todėl vaismedžiai nesugeba užmegzti vaisių. Miltligės grybiena žiemoja ligos pažeistuose ūgliuose. pažeidžia ne tik obelis, bet ir kriaušes, tačiau rečiau.
Kaip kovoti su miltlige?
-Pavasarį, skleidžiantis lapeliams, obelis patariama nupurkšti specialių preparatų, pavyzdžiui, „Topazas“ tirpalais. 10 litrų vandens patariama ištirpinti 2 ml šių preparatų.
-Žydinčias obelis naudinga nupurkšti vario oksido tirpalu: 10 litrų vandens ištirpinkite 40 g vario oksido. Nuskynę vaisius, obelis galite
užpurkšti 1 proc. bordo tirpalu ar vario sulfato ir skysto muilo tirpalu, kurj ruošdami 10 litrų vandens ištirpinkite 5o g vario sulfato ir 20 g skysto muilo.
-Nupurkštus ir nukritusius obelų lapus surinkite ir sudeginkite.

Obelų rauplės

Obelų rauplės

OBELŲ RAUPLĖS
Obelų rauplės – taip pat grybinė liga. pažeidžianti ir kriaušes. Ant rauplių pažeistų lapų atsiranda rusvos apnašos: netrukus lapai sudžiūva ir nukrenta, vaisiai nustoja augti, pradeda trūkinėti ir pasidengia dėmėmis. Be to, rauplės pažeidžia ir vaismedžių vaiskočius bei žiedus.
Kaip kovoti su rauplėmis?
-Pirmąjį kartą nupurkškite obelis „Topazo“ preparato tirpalu (10 litrų vandens ištirpinkite 2 ml preparato) obelis reikia nupurkšti pavasari, kai skleidžiasi lapeliai.
-Antrąjį kartą koloidinės sieros tirpalu (10 litrų vandens ištirpinkite 8o g koloidinės sieros) reikia nupurkšti baigusias žydėti obelis.

Obelų citosporozė

Obelų citosporozė

OBELŲ CITOSPOROZĖ
Obeht citosporozė – grybinė liga, pažeidžianti obelų žievę, todėl kai kurie žievės plotai nudžiūva. Ant citosporozės pažeistos obelų žievės atsiranda tamsios opos, kurios gana greitai plečiasi ir įgauna rusvai rausvą atspalvį. Dar vėliau obelų žievė su pavienėmis šakelėmis nunyksta. Verta atminti, kad citosporozė gali pražudyti ne tik jaunas, bet ir suaugusias obelis. Citosporozės spartesnj plitimą skatina: dideli žiemos šalčiai. prasta vaismedžių priežiūra. nederlingas, sunkus, sausas ar. atvirkščiai. šlapias dirvožemis.
Kaip kovoti su citosporoze?
-Pavasarį, kai orai atšyla iki 15°C šilumos ir pradeda brinkti obelų pumpurai, vaismedžius patariama nupurkšti preparatų tirpalais, padedančiais kovoti su grybinėmis ligomis.
-Antrąjį kartą obelis prieš žydėjimą reikia nupurkšti vario sulfato tirpalu, kurio 10 litrų vandens ištirpinkite 50 g vario sulfato.
-Trečiąjį kartą tuo pačiu tirpalu reikia nupurkšti baigusias žydėti obelis. Jaunas obelis patariama nupurkšti 2 litrais tirpalo, suaugusias – 5 litrais tirpalo.
-Rudenį obelis reikia paruošti galimiems žiemos šalčiams, todėl būtina patręšti trąšomis, kurių sudėtyje yra fosforo bei kalio.
-Lapkričio mėnesį nubalinkte vaismedžių kamienus ir storąsias šakas. Šią procedūrą galima pakartoti ir kovo mėnesio pradžioje.
Tirpalas, kuriuo patariama nubalinti vaismedžius.
Ruošdami balinimo tirpalą, panaudokite:
• 10 litrų vandens;
• 4 kg molio;
• 1 kg kalkių;
• 3 kg karvių mėšlo;
• 2 valgomuosius šaukštus vario sulfato:
• 2 valgomuosius šaukštus staliaus klijų
• 40 g muilo;
• heteroauksino (padedančio gydti žaizdas) tabletę (jei reikės):
• 6 ml „Epino“ preparato.
Šias medžiagas kruopščiai išmaišykite ir po 2 valandų pertraukos nutepkite oblų kamienus ir storąsias šakas.
Pavasarį ligų pažeistas šakas nupjaukite ir sudeginkite, o nedideles dėmes nuvalykite ir nubalinkite.

Obelų puvinys

Obelų puvinys

OBELŲ PUVINYS
Obelų vaisių puvinys – taip pat grybinė liga. Ant šios ligos pažeistų obuolių atsiranda rusvos dėmės, kurios sparčiai plinta ir apima didžiąją vaisiaus dalį. Puvinio minkštimas paruduoja ir tampa nevalgomas. Nedidelė dalis puvinio pažeistų obuolių lieka kaboti medžiuose, tačiau didžioji dalis jų nukrenta.
Kaip kovoti su vaisių puviniu? Reikia vasarą reguliariai rinkti puvinio pažeistus vaisius ir juos užkasti už sodo.
-Vaismedžius patariama 2 kartus (vieną kartą skleidžiantis lapeIiams, o antrąjį kartą baigus žydėti) nupurkšti tirpalais, padedančiais kovoti su grybinėmis ligomis. Suaugusią derančią obelį patariama nupurkšti 5-6 litrais šio tirpalo.

Obelų bakterinis nudegimas

Obelų bakterinis nudegimas

BAKTERINIS NUDEGIMAS
Bakterinis nudegimas – ko gero, sunkiausia virusinė obelų ir kriaušių liga, kurios požymius dažniausiai pastebime liepos mėnesio pradžioje. Bakterinio nudegimo pažeisti vienmečiai ūgliai nudžiūva, lapai pajuoduoja, o vaismedžiai žūva per 2-3 metus. Bakterinis nudegimas plinta ligos pažeistais sodinukais ir auginiais, kuriuos panaudojame vegetatyviai daugindami obelis ir kriaušes. Šią ligą taip pat perneša ir įvairūs sodo augalų kenkėjai.
Kaip kovoti su bakteriniu nudegimu? Sode sodinti tik sveikus sodinukus. Naikinti sodo augalų sultis čiulpiančius ir graužiančius vaismedžių kenkėjus, nes jie ne tik silpnina vaismedžius. bet ir platina bakterinio nudegimo virusus. Po genėjimo ir skiepijimo kruopščiai perplaukite ir dezinfekuokite darbo įrankius: peilius, pjūklus, sekatorius, nes šį virusą dažnai pernešame ir jais. Bakterinio nudegimo gausiai pažeistas obelis išpjaukite ir sudeginkite. Dirvožemį. kuriame augo bakterinio nudegimo pažeisti vaismedžiai, būtina dezinfekuoti vario sulfato tirpalu (10 litrų vandens ištirpinkite 6o g vario sulfato) ar specialiais su virusinėmis ligomis padedančiais kovoti tirpalais.
10 m2 dirvožemio patariama palieti 1 litru paruošto tirpalo. Tose vietose, kuriose augo bakterinio nudegimo pažeisti vaismedžiai, naujus sodo augalus galima sodinti ne anksčiau nei po 2 metų.

Obelų sidabraligė

Obelų sidabraligė

SIDABRALIGĖ
Sidabraligė – ypač dažna obelų bei kitų vaismedžiti liga. Sidabraligės pažeistų obelų šakos, o kartais ir visas augalas – nunyksta. Sidabraligė dažniausiai pažeidžia šalčių pažeistas obelis. Sidabraligės pažeistos obelys pradeda auginti lapus, po kurių odele susidaro oro ertmės. kurios po kurio laiko pabąla ir įgauna sidabrinį atspalvį. Dar vėliau šiose vietose lapų audiniai nunyksta. Laikui bėgant, nunyksta ir nudžiūva dauguma obelų lapų, o mediena ir stiebai patamsėja.
Kaip kovoti su sidabralige? Reikia pasirūpinti, kad obelys taptų žymiai atsparesnės žiemos šalčiams, todėl stenkitės auginti tokias obelų rūšis, kurios yra labiau pritaikytos mūsų žiemų sąlygoms. Rudenį nubalinkite obelų kamienus ir storąsias šakas, pavasarį vaismedžius pradėkite reguliariai laistyti ir tręšti. Taip pat būtina tinkamai užgydyti vaismedžių žievės žaizdas. jei sidabraligės nepavyks įveikti, šios ligos pažeistus vaismedžius ir šakas teks išpjauti ir sudeginti. Tai reikalinga padaryti tam, kad ši liga neplistų.

OBELŲ VĖŽYS. KAIP GYDYTI OBELŲ VĖŽĮ VIDEO:

Pasak specialistų, kovojant su obelų ligomis, veiksmingiausia vartoti vario turinčius preparatus.

Obelų ligos video (anglų kalba):

1 komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>