Šlamutis

Šlamutis -Šlamučiai— daugiamečiai žoliniai augalai, priklausantys astrinių (Asteraeae) šeimai. Plinijus šiuos augalus pavadino Helichtysum. Genties pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių helios „saulė“ ir chrysos „auksas; žiedai geltoni kaip auksas“.
Šlamučiai kilę iš Amerikos, Pietų Afrikos. Natūraliai auga penkiuose žemynuose. Gentyje suskaičiuojamos apie 476 rūšys ir 3 porūšiai. Viduržemio jūros pakrantėse randama net 18 rūIšių, Dauguma šlamučių sodinami dėl žiedų grožio, tik dalis dėl šliaužiančių stiebų ir lapijos, kaip kiliminiai ar fono augalai. Vieni jų — iki 30 cm aukščio išsistiebiantys kereliai, kiti šliaužiantys, besidriekiantys, svyrantys, siaurais sidabriniais lapeliais. Žydi liepos—rugsėjo mėnesiais baltais ar baltais su pilkšvu atspalviu ir geltonais žiedeliais, susitelkusiais į žiedynus.

Žilasis šlamutis (H, petiolare (L.) Gnaphalium lana-tum Hort.) kilęs iš Centrinės Afrikos. Šis augalas užauga iki 30-35 cm aukščio. Jis gražiai driekiasi pažeme, pasodintas vazonuose ar kituose induose svyra žemyn. Banguotos šakos puikiai atrodo kabančiuose krepšiuose. Sidabriniai lapeliai nuo 1,5 iki 2,5 ilgio ir panašaus pločio.
Žydi mažais baltais ar baltais su pilkšvu atspalviu žiedeliais, susitelkusiais 3-7 cm skersmens žiedynus.
Veislės Silver sidabriška lapija sudaro gražų foną gėlių kompozicijose, sparčiai auga. Dera su ryškiai žydinčiomis gėlėmis, ypač svyrančiomis raudonomis pelargonijomis ir verbenomis. Gėlyne vykęs linksmas derinys — Silver veislės šlamučiai ir svyrančios verbenos baltais, raudonais, rožiniais, burokiniais, alyviniais, violetiniais žiedais. Verbenos gerai šaknijasi ir sparčiai plečiasi. Iš šių augalų susidaro puikūs spalvingi kilimai, kurie tinka ir alpinariume, ir gėlyne, ir kapinėse.

Auginami ir žemaūgiai H. petiolare var minor Hort. Silver Mini — iki 10-15 cm aukščio veislė. Variegatum — lapai blyškiai geltoni. Nors šios veislės atsparumas yra vidutinis, ji paprastai auginama ir gėlynuose, ir kompozicijose. Žaliai salotinio atspalvio veislės Limelighf lapija sudaro gražų foną kompozicijose. Dera su kontrastingų ir ryškių spalvų svyrančiomis gėlėmis (alyvinėmis, violetinėmis ir mėlynomis verbenomis, surfinijomis, fortunijomis. smulkiažiedėmis surfinijomis, pelargonijomis) ir krūminiais augalais (sprigėmis, lobelijomis, žydrūniais, petunijomis, begonijomis bei kt.).
Rondelo lapai margi, žalsvai salotiniai su sidabriškomis dėmėmis. Ji sparčiai auga, labai tinka alpinariume, deriniuose su įvairiais augalais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>