Kada sodinti svogūnus.
Šis klausimas aktualiausias pradedantiems daržininkams, nes prityrę ūkininkai jau pratę vadovautis ne tik kalendoriumi… Dažniausiai orientuojamasi į Šv. Stanislovą, t. y. gegužės 8 d. Liaudis šią dieną dažnai ir vadindavo Cibuline, nes po jos pats tinkamiausias laikas sodinti svogūnus.Tačiau pavasaris pavasariui nelygu… Todėl seni daržininkai labiau linkę pasikliauti gamtos diktuojamais terminais. Pagal juos tinkamiausias laikas svogūnams sodinti yra plukėms pražydus bei ievoms sužaliavus. Kai kuriuose Lietuvos regionuose teigiama, kad svogūnus reikia sodinti slyvoms žydint, bet prieš šermukšnius. Mažus svogūniukus reikia pasodinti anksčiau, stambesnius – 7-10 dienų vėliau. Kai pasodinti svogūnai priversti augti esant nuolat besikaitaliojančiai temperatūrai, skatinamas žiedynų formavimasis, tuomet, užuot sulaukę ankstyvo gerų svogūnų derliaus, galime turėti daugybę žyduolių.Todėl jeigu dieną būna šilta, o naktį – 2 °C šalčio, svogūnams dar ankstoka keliauti dirvą. Nereikia svogūnų sodinti per anksti – geriausia, kai pasibaigia šaInų periodas ir dirva jau būna įšilusi iki +12 °C.
Svogūnų sėjinukai pradedami pardavinėti dar kovą, o pats įkarštis būna balandžio pradžioje. Tačiau išlaikyti juos reikia iki gegužės, nes sodinti rekomenduojama pirmąją gegužės dekadą. Šiemet šis laikas gali būti ir vėlesnis…
Pagrindinės sėkmės sąlygos Auginant svogūnus iš sėjinukų, pagrindinės sėkmės sąlygos yra kokybiška sėkla ir tinkamas veislės pasirinkimas. Svogūniukai reaguoja visus temperatūros ir drėgmės pokyčius, todėl kuo dažniau yra judinami, vežami iš vienos vietos į kitą, tuo greičiau sudygsta ir daržininkus pasiekia apgailėtinos būklės. Reikia įvertinti ir tai, kad prekybos centruose nėra tinkamų sąlygų jiems laikyti. Todėl sėjinukus pirkti geriausia specializuotose parduotuvėse. Sėjinukai turi būti be dėmelių, kieti, sausi, nepažeisti ir be pelėsio. Jei nusipirkote drėgnų svogūniukų, namuose būtinai juos išberkite ir išdžiovinkite. Norėdami iki sodinimo išlaikyti puikios būklės sėjinukus stenkitės, kad temperatūra svyruotų ne daugiau kaip 1-2 laipsniais. Antraip svogūnai patirs „stresą“ ir išaugs žyduoliai. Be to, svogūnai turėtų gulėti gerai vėdinamoje vietoje. Geriausia laikyti juos pakabintame tinklelyje.
Kokio didumo sėjinukai geriausi?
Tinkamai paruošti sėjinukai prekyboje turėtų pasirodyti jau surūšiuoti pagal dydį. Tačiau neretai maišelyje galime rasti įvairiausio dydžio sėjinukų. Tuomet šį darbą turėtume atlikti patys.
• 8-14 mm — patys smulkiausi. Tai optimalus dydis sodinant prieš žiemą. Tokie svogūnai neaugina žyduolių. Pavasariniam sodinimui jie per smulkūs, todėl jų augimas, palyginti su didesnių matmenų svogūnėliais, gali vėluoti net 3 savaites. Be to, jei dar ir dirva nekokia, turėsite labai smulkių svogūnų ir menką derlių.
• 14-21 mm — vidutiniai. Jie taip pat neaugina žyduolių. Tai pats geriausias dydis pavasariniam sodinimui.
• 21-24 mm — vidutiniškai stambūs. Šie sėjinukai skirti žieminiam sodinimui ir tik laiškams. Pasodinus pavasarį yra didelė tikimybė, kad svogūnai augins žiedų stiebus. Tai ypač tikėtina, jei tokie svogūniukai bus pasodinti per anksti ir patirs staigią temperatūros kaitą. Tačiau jie turi ir pliusų: anksčiau subręs ir net neprityrę daržininkai sulauks derliaus.
• 24-30 mm — stambūs. Dažniausiai tokio dydžio sėjinukai patys pigiausi. Labiausiai tinka žieminiam sodinimui ir laiškams. Tačiau tinkamai pasodinti pavasarį gali duoti gana ankstyvą derlių. Kaip ir vidutiniškai stambūs sėjinukai yra linkę auginti žyduolius.
• 30-40 mm — labai stambūs. Tinkami tik laiškams auginti. Jei sėjinukai buvo tinkamai laikomi, jie neaugina žyduolių. Didelius sėjinukus rekomenduojama prieš sodinant palaikyti šiltai.
Sėjinukų apdorojimo būdai
Jei norite sulaukti gero svogūnų derliaus., nepatingėkite prieš sodindami sėjinukus papildomai apdoroti.
I būdas. Prieš sodinimą sėjinukai per naktį pamirkomi 0,1 proc. kalio permanganato tirpale (geriausia naudoti indą) arba druskos ar pelenų tirpale (1 šaukštas pelenų pusvalandi verdamas 11 vandens).
II būdas. 1 šaukštelis kompleksinių trąšų ištirpinamas 2 l vandens. Šiame tirpale perrinkti ir į retos medžiagos tinklelį sudėti svogūniukai mirkomi per naktį. Ryte tirpalas nupilamas ir svogūniukai 10 min. pamerkiami į kitą tirpalą, paruoštą iš 1/4 šaukštelio vario sulfato ir 21 vandens. Po to jie nuplaunami tekančiu vandeniu. Toks apdorojimas apsaugo svogūnus nuo grybinių ligų ir puvimo.
III būdas. Sėjinukai 12-15 val. pamerkiami į šiltą (35-38 °C) vandenį. Tai labiau tinka, jei ruošiatės auginti svogūnus laiškams iš stambesnių sėjinukų. Šiuo atveju po mirkymo dar galima nupjauti svogūniukų viršūnėles ir sodinti juos praėjus 3-4 dienoms po apdorojimo.
Sėjinukų sodinimas
Svogūnai gerai dera priesmėlio ir puveningoje, nešlapioje lengvo priemolio dirvoje. Jiems parenkama aukštoka, greitai džiūstanti dirva. Geriausiai auga neutralios reakcijos dirvoje. Netinka iš rudens mėšlu tręštos lysvės. Geriausia svogūnus sodinti toje daržo vietoje, kur pernai augo ridikėliai, krapai, salotos, agurkai, kopūstai, pomidorai. Į tą pačią vietą svogūnus galima sodinti ne anksčiau kaip po 3-4 metų. Prityrę daržininkai visada rekomenduoja svogūnus sodinti šalia morkų, nes taip pastarosios apsaugomos nuo kenkėjų. Sodinant dirva turi būti drėgna, išravėta ir išpurenta. Patogiausia sodinti 2-3 cm gylio eilutes suformavus grėbliu. Tarp eilių paliekama apie 20-25 cm, kiekviena eilutė paliejama ir pabarstoma pelenais. Sėjinukai išdėliojami eilutėse, tarp jų paliekant 8-10 cm tarpus. Žemė atsargiai užgrėbiama. Žemę aplink kiekvieną sėjinuką reikia šiek tiek apspausti, kad augdami jie neišlįstų į paviršių. Svogūniukų kakleliai turi būti maždaug 0,5 cm gylyje. Pasodinti per giliai, jie ilgai dygsta ir derlius gaunamas vėliau. Šio būdo privalumas tas, kad sėjinukų apačioje lieka puri dirva, kurioje svogūnams lengviau įsišaknyti. Žinoma, galima svogūnus sodinti ir paprastai sėjinukus įspaudžiant į dirvą 2-3 cm. Galbūt taip greičiau, tačiau šiuo atveju dirva po sėjinuku susispaudžia, šaknims reikia daugiau pastangų, ir augimas būna lėtesnis.
Sodinukų sėjinukų veislės.
Bene populiariausios mūsų šalyje svogūnų geltonais lukštais veislės: „Stuttgarten Riesen“ ir„Sturon“. „Stuttgarten Riesen“. Tai vienalizdžiai pusiau aštrūs, plokščiai apvalūs svogūnai. Ropelės užauga iki 60-70 g, gerai išsilaiko iki sausio mėnesio.Tinka ir laiškams auginti.„Sturon“ — tai itin derlinga apvalių geltonų svogūnų veislė. Šios veislės privalumas tas, kad svogūnai atsparūs miltligei ir gerai laikosi žiemą. Vis labiau populiarėja
ir tokios geltonų svogūnų veislės kaip „Centurion“,„Corrado“,„Cupido“. Ankstyviausia iš jų —„Cupido“. Šių svogūnų ropelės plokščiai apvalios. Tinka ir laiškams auginti.
• Iš daugializdžių geltonų svogūnų daržininkai neretai renkasi „Golden Gourmet“ veislė. Tai neaštrūs, gerai išsilaikantys, atsparūs ligoms svogūnai. Jie tinka ir laiškams auginti.
• Salotoms gaminti, konservuoti labai tinkami raudonos spalvos svogūnai. Gan dažnos ir pamėgtos„Red Comred“ ir„Red Carmen“ veislės. Šių veislių svogūnai yra švelnaus skonio, neblogai išsilaiko iki gruodžio-sausio mėnesio.„Red Carmen“ yra ankstyvesnė veislė.
• „White“,„Snowball“ arba kitų veislių svogūnai baltais lukštais labiausiai vertinami dėl gero skonio, jie tinka konservuoti, gaminti salotas. Tiesa, mūsų daržuose savo derlingumu jie retai prilygsta įprastiems svogūnams.
KAIP SODINTI SVOGŪNUS IŠ SĖKLŲ – VIDEO (ANGLIŠKAI)
SVOGŪNŲ SODINIMAS – VIDEO (ANGLIŠKAI)