Sodo tepalas

APIE SODO TEPALO PRIVALUMUS IR TRŪKUMUS
Sodo tepalą sodininkai panaudoja užtepdami vaismedžių žaizdas, kurios susidaro nupjovus ar nulūžus šakoms. Juo patariama tepti mechaninių pažeidimų ir kaitrių saulės spindulių nudegintas vaismedžių žievės žaizdas. Sodo tepalu patariama užtepti ir graužikų apgraužtas vietas. Kaip ir bet kuri priemonė, sodo tepalas turi savo trūkumų ir privalumų.

SODO TEPALO TRŪKUMAI. Jei sodo tepalu užtepsite stambias žaizdas, mediena džius pakankamai lėtai. Kaupiantis drėgmei, susidaro kondensatas, todėl neretai sodo tepalu užteptos pažeistos sodo augalų vietos pradeda pūti.
Žemos oro temperatūros sąlygomis sodo tepalas sukietėja, todėl prastai prilimpa prie vaismedžių žaizdų.
Jei sodo tepalas yra paruoštas vartojant nenatūralų aliejų, tai aukštoje temperatūroje gali nubėgti į šonus ir nudeginti vaismedžių žieve. Pasak specialistų, sodo tepalą geriausiai panaudoti skiepijant vaismedžius ir gydant nedideles žaizdas. Sodo tepalų yra gausybė rūšių. Juos galima paruošti ir patiems. Bene geriausia ruošiant sode tepalus vartoti natūralias, o ne sintetines medžiagas.
Įsigydami paruoštus sodo tepalus, patikrinkite, kiek rūšių medžiagų yra panaudota jį ruošiant. Kuo daugiau sodo tepalo sudėtyje yra natūralių aliejų, tuo jis riebesnis.
Jei sodo tepalo neturite, galite panaudoti ir vaikišką plastiliną. Jei nupjovus vaismedžių šakas susidaro didesnės nei 2 cm skersmens žaizdos, jas geriau užtepti aliejiniais dažais. Aliejiniai dažai greitai džiūva, todėl vaismedžių žaizdas veiksmingai apsaugo tiek nuo žemos, tiek ir nuo aukštos oro temperatūros. Žaizdas patariama užtepti tirštais aliejiniais dažais. kurie nenubėga vaismedžiais. Atminkite, kad žaizdų negalima tepti dažais. pagamintais iš sintetinių medžiagų.

SODO TEPALO PRIVALUMAI. Su sodo tepalais lengva dirbti: jie nėra teplūs. augaluose geriau nei bet kokios kitos priemonės išsaugo drėgmę, kuri neišgaruoja per žaizdas.
PASIGAMINKITE PATYS Sodo tepalą galima pasiruošti ir patiems. Siūlome kelis sodo tepalo receptus.
1 receptas.
Į 6 dalis ištirpinto parafino suberkite 3 dalis susmulkintos kanifolijos, užvirkite. Į verdantį mišinį supilkite 2 dalis augalinio aliejaus, virinkite 10 minučių. Kai tepalas atvės, jį suminkykite ir perdėkite į dangteliu užsukamą stiklainį.
2 receptas.
Atskirai pakaitinkite po 1 kg nigrolo, kanifolijos ir parafino. Į karštą nigrolą supilkite karštą kanifoliją ir parafiną, kruopščiai išmaišykite. Atvėsusį sodo tepalą sudėkite į stiklainius.
3 receptas
1 kg lydytų kiaulienos taukų sumaišykite su 230 ml pokosto. į šią masę supilkite 5 kg lydyto parafino. Taip paruoštą sodo tepalą laikykite šiltoje vietoje.
4 receptas
1 dalį lydytų kiaulienos taukų su
maišykite su 2 dalimis lydyto vaško ir 4 dalimis susmulkintos kanifolijos. Šį mišinį pusę valandos pakaitinkite ant silpnos ugnies, perpilkite šaltą vandenį. Šį tepalą suminkykite riebalais suteptomis rankomis. Taip paruoštą sodo tepalą laikykite dangteliu užsukamame stiklainyje arba aliejumi suteptame popieriuje.
5 receptas
Sumaišykite po 50 g kanifolijos ir vaško bei 200 g nesūdytų kiaulienos taukų (ar saulėgrąžų aliejaus). Maišydami šias medžiagas išlydykite ant silpnos ugnies. Užgesinę ugnį, masę dar kurį laiką maišykite, kad sodo tepalas taps vienalytis. Paruoštą sodo tepalą perdėkite dangteliu užsukamus stiklainius, kuriuose jį galima laikyti 10 metų ir net ilgiau.
6 receptas
Ant silpnos ugnies ištirpinkite 3 dalis vaško, 2 dalis bičių pikio ir 6 dalis kanifolijos. Kai mišinys atvės, į jį supilkite 1 dalį Lerpentino ir kruopščiai išmaišykite. Prieš naudojimą sodo tepalą kruopščiai suminkykite rankomis.
7 receptas
1 dalį lydytų kiaulienos taukų sumaišykite su 4 dalimis kanifolijos ir vaško. Šį mišinį kaitinkite 20 minučių, atvėsinkite, suminkykite rankomis, susukite į aliejumi suteptą popierių ar polietileno plėvelę.
Pasak specialistų, prieš sustingstant sodo tepalui, jame naudinga išmaišyti 1 tabletę susmulkinto heteroauksino, nes taip paruoštas tepalas spartina vaismedžių žaizdų gijimą.

Reportažas kaip naudoti sodo tepalą:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>