Saldžiųjų paprikų, dar vadinamų ankštpipiriais, vaisiai ne tik gražūs, skanūs, gaminamiems patiekalams suteikiantys išskirtinį skonį, bet ir labai naudingi mūsų organizmui. Paprikos (Capsicum annuum) – bulvinių šeimos daugiamečiai augalai, kilę iš Pietų Amerikos žemyno, o Lietuvoje šios daržovės yra vienmetės, todėl sėjamos kasmet ir auginami jų daigai. Pagal skonį paprikos skirstomos į saldžiąsias ir aitriąsias. Kam patinka saldžiųjų paprikų skonis, jų šviežiais, traškiais vaisiais su džiaugsmu galima mėgautis kaip ir obuoliais ar kriaušėmis, tačiau žmonėms, turintiems alergiją jų vaisiuose esančioms medžiagoms, patiekalų su paprikomis reikia ragauti atsargiai.
KADA SĖTI Paprikų vegetacijos trukmė ilga – apie 130-170 dienų, todėl jų daigai auginami šildomuose šiltnamiuose arba kambaryje ar kitoje patalpoje ant šviesios palangės. Saldžiųjų paprikų daigai auga lėtai ir, nelygu auginimo sąlygos, veislė bei hibridas, užauga per 60-80 dienų. Sodinti tinkamiausi 20 – 30 cm aukščio ir 8 -12 lapų daigai. Paprikų sėjos laikas priklauso nuo auginimo vietos: jei daigai bus sodinami šildomuose šiltnamiuose, sėklos sėjamos sausio pabaigoje iki vasario vidurio, o jei nešildomuose – sėklos sėjamos nuo vasario vidurio iki kovo vidurio. Per anksti pasėtos ir kambaryje ant palangės auginamos saldžiosios paprikos dažniausiai perauga, ištįsta, todėl iš tokių augalų nesulaukiama gausaus ir kokybiško derliaus.
AR SĖKLAS GERIAU PIRKTI Ar pirkti brangias saldžiųjų paprikų hibridų ir veislių sėklas, kurių daigumas siekia 90- 100 proc., ar sėti savo išaugintas, kurių daigumas gali būti tik apie 60-70 proc., kartais sudygsta tik pusė pasėtų sėklų. Dėl ko taip atsitinka? Sėklų firmos sėklas ruošia taikydamos specialias technologijas, padedančias atrinkti tik pačias gyvybingiausias ir vertingiausias sėklas, turinčias didžiausią dygimo energiją. Mums patiems savarankiškai tai padaryti tiesiog neįmanoma. Jei auginote ne hibridines saldžiųjų paprikų veisles, sėklai galite naudoti savo pačių surinktas sėklas. Jei sėklas išėmėte iš hibridinių saldžiųjų paprikų veislių vaisių, tai gali išaugti tam hibridui nebūdingos formos ir dydžio vaisiai arba iš viso augalai gali nederėti.
KAIP SĖTI PAPRIKAS Prieš sėją (kad sėklos sudygtų greičiau ir vienodžiau) sėklas rekomenduojama pamirkyti 2 paras – 25-30 °C temperatūros vandenyje, pradžiovinti, kad būty birios, ir išsėti į pasirinktą substratą. Saldžiųjų paprikų sėklos sėjamos tiesiai į 8-10 cm skersmens vazonėlius, pripildytus durpinio substrato sėjai (reikia vengti pikavimo sėjant sėklas dėžutes, nes paprikų šaknų sistema labai sunkiai atsigauna) arba durpines „Jiffy“ tabletes (vėliau daigai su gerai išsivysčiusiu šaknynu pikuojami i vazonėlius). Pasėjus pridengiama plona polietilenine plėvele, kad greičiau ir vienodžiau sudygtų sėklos. Sėjant tiesiai į vazonėlius jų šaknynas išauga 1,5 karto didesnis nei po pikavimo sėjant dėžutes. Daiginama 23-25 *C temperatūroje. Sėklos sudygsta per 7-12 dienų. Kol augalai sudygsta, plėvelė kasdien nuimama, pravėdinama, jei substratas išdžiūsta, nupurškiama vandeniu ir vėl uždengiama. Pasirodžius pirmiesiems daigeliams (po 5-7 dienų) plėvelė nuimama ir, kad daigeliai neištįstų, daigyklos ir vazonėliai pernešami į šviesesnę ir vėsesnę vietą, kur laikosi iki 21 °C temperatūra. Vėliau temperatūra palaikoma: naktį – 16-18 °C, saulėtą dieną — 22-25 °C, apsiniaukusią dieną – 20-22 C. Daigai geriausiai auga šviesioje patalpoje. Ant skilčialapių likusios sėklų luobelės atsargiai nurenkamos, po to nupurškiama šiltu (20 °C) vandeniu. Daigai laistomi atsargiai, tik per tankų sietelį. Profilaktiškai nuo ligų daigai 2 kartus (antrą kartą po 5-7 dienų) palaistomi 0,1 proc. preparato „Previkur“ tirpalu.
Saldžiųjų paprikų hibridų ir veislių yra labai daug: skiriasi tik jų vegetacijos trukmė, augalų aukštis, vaisių forma, spalva, svoris, biocheminė sudėtis, vaisiaus minkštimo storis, taip pat derlingumas. Šildomuose šiltnamiuose labiau tinka auginti aukštauges vidutinio ankstyvumo ir vėlyvumo veisles. Nešildomuose polietileno, plastiko ir stikliniuose šiltnamiuose, po polietileno priedangomis ir lauke geriau sodinti ankstyvųjų veislių žemaūges ir kompaktiškesnes veisles. Saldžiųjų paprikų vaisiai, nelygu veislė, būna įvairių formų – cilindro, kubo, kūgiški, smailėjantys, plokšti, skirtingo dydžio – maži, vidutinio dydžio ar dideli, nuo 50 g iki 400-500 g svorio. Sunokę jie gali būti raudoni, oranžiniai, geltoni, gelsvai žali, žali, kreminiai, violetiniai, rudi.
PAPRIKŲ HIBRIDŲ VEISLĖS / RŪŠYS
`Chouca’ F1 – ankstyvas hibridas, augintinas šiltnamiuose ir lauke. Vaisiai raudoni, kubo formos, 250-280 g svorio, storomis sienelėmis, saldūs. Augalai labai atsparūs ligoms, gerai mezga vaisius esant temperatūrų svyravimams.
`Bixio’ F1 – ankstyvas hibridas, augintinas šiltnamiuose ir lauke. Vaisiai kubo formos, 8 x 10cm dydžio, storomis sienelėmis, užauga iki 300-320 g svorio. Sunokę būna oranžiškai raudoni, tinkami perdirbti.
`Twingo’ F1 – vidutiniškai ankstyvas hibridas, augintinas nešildomuose šiltnamiuose. Vaisiai gražūs, geltoni, bloko formos, storomis sienelėmis. Augalai atsparūs ligoms.
`Solario’ F1 – ankstyvas hibridas, augintinas nešildomuose šiltnamiuose. Vaisiai ryškiai raudoni, kubo formos, sienelės storos, sultingos, malonaus skonio. Augalai labai atsparūs ligoms.
`Kadmio’ F1 – vidutiniškai ankstyvas hibridas, augintinas šiltnamiuose ir lauke. Vaisiai ištempto bloko formos, 8 x 16 cm dydžio, storomis sienelėmis, užauga iki 340-350 g svorio. Sunokę būna tamsiai raudoni, tinkami vartoti švieži ir perdirbti.
`Turbine’ H – labai ankstyvas hibridas, tinkamas auginti lauke, po priedangomis ar šiltnamiuose. Vaisiai geltonos spalvos, kuri nokstant tampa žaliai oranžine, saldūs, aromatingi, kubo formos, storomis sienelėmis. Augalai neaukšti (iki 75 cm), kompaktiški, gerai mezga vaisius net nepalankiomis orų sąlygomis.
`Kromo’ F1- vidutiniškai ankstyvas hibridas, augintinas šiltnamiuose ir lauke. Vaisiai ištempto bloko formos, 10 x 14 cm dydžio, storomis sienelėmis, užauga iki 360-380 g svorio. Sunokę būna oranžiškai geltoni, tinkami vartoti švieži ir perdirbti.
`Mavras’ F1 – vidutiniškai ankstyvas, labai derlingas hibridas. Jis ypatingas tuo, kad veda didelius, 8,5 x 9 cm dydžio, kubo formos, švelnaus skonio, mėsingus, violetinius (beveik juodus) vaisius. Augalai krūmo formos, atsparūs ligoms. Tinka auginti nešildomuose šiltnamiuose ir lauke.
PAPRIKŲ VEISLĖS / RŪŠYS
`Monanta’ – ankstyva, labai derlinga veislė. Vaisiai dideli, apie 160 g svorio, gelsvi, visiškai subrendę – raudoni. Tinka konservuoti. Augintina plėvele dengtuose šiltnamiuose ir lauke. – vidutiniškai ankstyva veislė, augintina šiltnamiuose ir po dangomis. Vaisiai kubo formos, dideli, saldūs, išsiskiria tamsiai ruda (beveik juoda) spalva.
`Ornela’ – vidutiniškai ankstyva veislė. Vaisiai ilgi, ištempto kūgio formos, apie 140 g svorio, visiškai sunokę būna oranžiškai geltoni. Tinka auginti šiltnamiuose ir lauke.
`Sakura’ – vidutiniškai ankstyva, derlinga veislė, skirta auginti šiltnamiuose, po priedangomis ir lauke. Augalai aukšti, užauga iki 90 cm aukščio. Vaisiai raudoni, kūgio formos, 15 x 4,5 cm dydžio, 70 g svorio ir kiek sunkesni, storomis, 4-5 mm storio sienelėmis, skanūs. Vienas augalas išaugina iki 25 vaisių.
`Fatima’ – vidutiniškai ankstyva veislė, augintina šiltnamiuose ir lauke. Vaisiai raudoni, 9 x 16 cm dydžio, buku galu, storomis, 6-8 mm storio sienelėmis, labai skanūs. Galima šaldyti ir konservuoti. Tinka auginti šiltnamiuose, po priedangomis ir lauke.
Video (rusiškai) Paprikų sodinimas, auginimas, priežiūra
Video (angliškai) Paprikų sodinimas (kitaip)
Žurnalas „Namie ir sode“