Kiauliauogė

Tešmeninė kiauliauogė - Solanum mammosumTešmeninė kiauliauogė (Solanum mammosum) – pas mus retas augalas, labai dekoratyvus ir vedantis ryškia geltonus neįprastos formos vaisiu, primenančius moters krūtinę ar karvės tešmenį. Dažniausiai vadinamas Sodomos obuoliu. Lauke auginamas kaip vienmetis, o patalpose kaip daugiametis augalas. Užaugęs būna 60-100 cm aukščio.
Turbūt visi esame bent kartą matę nedidelį kambarinį augalą, pasipuošusi ryškiaspalvėmis apvaliomis uogomis, panašiomis mažyčius pomidoriukus ar vyšneles. Tai — kiauliauogė. Nežinia, kodėl lietuviškai šį augalą vadiname būtent taip, tačiau jei toks jo pavadinimas jums nepatinka, vadinkite kiauliauoges gražiau — Kalėdų pipirais, koralų medžiais, bulviamedžiais.
KiauliauogėKiauliauogės (Solanum) priskiriamos bulvinių (Solanaceae) augalą šeimai, kuriai priklauso ir visiems gerai žinomos valgomosios bulvės. Kiauliauogių gamtoje suskaičiuojama daugiau kaip 1 500 rūšių, kelios natūraliai auga ir Lietuvoje, o kaip kambariniai augalai auginamos vos kelių rūšių kiauliauogės, tokios kaip vėlyvosios (dažnai vadinamos koralinėmis), paprikinės, rečiau – Rantonė (šios rūšies kiauliauogės pavadintos XIX amžiaus prancūzų sodininko Bartelemi Viktoro Rantonė garbei). Pavasarį kiauliauogės žydi neišvaizdžiais smulkiais baltais ar melsvais žiedais, o rudenį pasipuošia ir visą žiemą džiugina nuostabiais oranžiniais ar raudonais vaisiais. Uogoms nukritus patariama augalą pastatyti vėsioje patalpoje – jis kuo puikiausiai peržiemos ir kitąmet jums vėl atsidėkos ryškiais uogą karoliukais.
Velyvosios-kiauliauoges-Solanum_pseudocapsicumVėlyvosios kiauliauogės (Solanum pseudocapsicum) kilusios iš Madeiros salos. Tai iki 1 m aukščio galintys užaugti augalai tamsiai žaliais lapais ir žalsvai baltais žiedais. Žydi nuo gegužės iki spalio, po to subrandina apvalias oranžines, raudonas ar geltonas uogas, kabančias ant šakų keletą mėnesių. Jos yra neva-gomos ir nuodingos.
Paprikinės kiauliauogės - Solanum capsicastrumPaprikinės kiauliauogės (Solanum capsicastrum) kilusios iš Pietų Brazilijos ir Urugvajaus. Labai panašios į vėlyvąsias kiauliauoges, bet pasiekia tik 15-45 cm aukštį, o jų stiebai padengti pilkais plaukeliais. Yra daug gražią paprikinių kiauliauogių veislių – margais lapais, baltomis, tamsiai raudonomis, net violetinėmis uogomis. Galima šią kiauliauogių vasario mėnesi pasisėti patalpoje, po šalną jas pasodinti lauke, rudeniop su vazonėliais parnešti namus, o pavasari vėl išnešti lauką.
Ratonė kiauliauogė - solanum-rantonnetiiLietuvoje retai auginamos Rantonė kiauliauogės (Solanum rantonnetii), kartais dar vadinamos mėlynaisiais bulviamedžiais, kilusios iš Pietų Amerikos. Tai visžaliai krūmai, tinkamomis sąlygomis užaugantys iki 2 m aukščio. Gali žydėti beveik visus metus, bet daugiausia žiedų sukrauna vasarą. žiedai – melsvai violetiniai su ryškiai geltonais viduriukais. Šios kiauliauogės greitai auga, jas galima genėti ir įvairiai formuoti – auginti kaip krūmus ar suteikti medelio formą. Labai gražiai atrodo auginamos dideliuose sodo induose balkonuose ar terasose. Mėgsta šiltą saulėtą vietą, bet gali augti ir nedideliame pavėsyje. Labai bijo šalčio, todėl reikėtų jas į lauką nešti tik visiškai praėjus šalną pavojui, o rudenį į patalpas įnešti prieš pirmąsias šalnas ir per žiemą laikyti beveik nelaistomas 5-10 `) C temperatūroje. Ramybės periodu augalai numeta lapus, o pavasarį vėl sužaliuoja.Ratonė kiauliauogė - solanum-rantonnetii - 2

LAIKYMO SĄLYGOS. Vasarą kiauliauogėms tinkamiausia oro temperatūra – 18-20 °C. Jeigu temperatūra bus žemesnė, ims raukšlėtis vaisiai, jie gali imti net byrėti, pradės gelsti lapai. Žiemą šiuos augalus reikia laikyti gana šiltai (optimali oro temperatūra – 15-18 °C). Jei temperatūra bus žymiai aukštesnė, vaisiai ilgai neišsilaikys, ims kristi, be to, kiauliauoges gali imti pulti įvairios ligos.
APŠVIETIMAS. Šie augalai mėgsta šviesą, todėl galite jiems parinkti šviesiausią patalpos dalį. Kad kiauliauogei trūksta šviesos, galima suprasti iš metamų lapų, menko žydėjimo ir negausaus „derhaus“.
LAISTYMAS. Žiemą kiauliauoges reikia laistyti retai, o intensyvaus augimo laikotarpiu vandens negailėkite. Žemė kiauliauogės vazone visuomet turi būti drėgna, tačiau šie augalai nepakenčia stovinčio vandens, todėl jo perteklių iš padėkliukų visada išpilkite. Nepatiks kiauliauogėms ir perdžiūvusi žemė, tad vasarą stenkitės jas palaistyti kasdien, nebent dienos būtų vėsios ir apniukusios – tada galite laistyti rečiau. Kiauliauogės mėgsta purškimą vandeniu, todėl kartkartėmis jas taip palepinkite.
TRĘŠIMAS. Šiuos augalus reikia tręšti skystomis trąšomis, skirtomis žydinčioms kambarinėms gėlėms, taip pat tinka trąšos, skirtos pomidorams. Nuo balandžio iki rugsėjo tręšti reikia kartą per savaitę, nes tuo metu kiauliauogės greitai auga ir gausiai žydi.
DAUGINIMAS. Dauginti kiauliauoges galima stiebų auginiais ir sėklomis, pastarasis būdas yra paprastesnis. Geriausias laikas šiems augalams dauginti auginiais – kovas ir balandis. Sėti galima visus metus, bet kiauliauogės geriausiai dygsta, kaip ir kiti augalai, pasėtos kovą. Sėklos sėjamos negiliai, maždaug 0,5-1 cm gylyje, sudygsta per 2-3 savaites. Praėjus vos pusmečiui augalėliai jau pradeda žydėti ir megzti vaisius.

PERSODINIMAS. Kiauliauoges rekomenduojama kasmet persodinti porą metų, o jei matote, kad augalas vazono „neišaugo“, galite tiesiog pakeisti viršutinį žemės sluoksnį. Tinkamiausia yra lengva, drėgmei laidi žemė su moliu ir smėliu (2:1:1) arba universalus kambarinių augalų substratas. Ant vazono dugno reikia paberti drenažo akmenukų.
AUGINIMO SUNKUMAI. Kiauliauoges neretai užpuola voratinklinės erkutės, ypač jei būna pernelyg sausas patalpų, kur laikomi šie augalai, oras. Dar kiauliauogėms kartais kenkia baltasparniai ir tripsai. Jeigu pastebite, kad gelsta ir krinta lapai, gali būti, jog patalpoje – per tamsu, pučia skersvėjai, vazone – per drėgna žemė ar augalas – pertręštas.

Įdomus video Solanum pseudocapsicum (rusų kalba):

Namie ir sode 2014-m. Nr. 26

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>