Kopūstų daigai. Kopūstų sodinimas.

Kada ir kokius kopūstų daigus reikėtų pirkti? Pirkite tokius daigus, kokius kopūstus norite auginti: ankstyvuosius, vėlyvuosius ar kt. Sodinti ankstyvųjų kopūstų daigus reikėtų nuo balandžio iki gegužės pradžios. Vidutiniškai vėlyvų kopūstų daigus sodinkite gegužės pabaigoje ar pirmąjj birželio dešimtadienį. Vėlyvuosius kopūstus dera sodinti gegužės pabaigoje.
Kokius daigus patariama rinktis? Kokios kokybiškų daigų ypatybės?
Tinkamai užauginti ir užgrūdinti kopūstų daigai turi būti sveiki, stiprūs, gerai išsivystė (geriausia — su šerdele). Jų šaknų sistema taip pat turi būti gerai išsivysčiusi, šaknys — baltos, neapdžiūvusios, lapai — įprastos sodrios žalios, melsvai žalios spalvos. Ankstyvųjų ir žiedinių kopūstų, brokolių daigai turi turėti 5-6 lapelius, vidutiniškai ankstyvi ir vėlyvieji kopūstai — 4-5. Geriau pirkti daigus, užaugintus puodeliuose, daigyklose. Tokių daigų šaknų sistema jau būna įgavusi puodelio pavidalą ir net išimta iš indo puikiai išlaiko žemės gumulėlį. Kartais kopūstų
daigai parduodami įvynioti į laikraščius, maišelius, t. y. išrauti, be žemės gumulėlio prie šaknų. Tokie daigai turėtų būti pamirkyti mėšlo ir molio (1:2) tyrėje. Į ją galima įdėti ir fungicidų.
Kokių daigų geriau nepirkti? Kas rodo, kad kopūstų daigai nėra geri? Blogai, jeigu kopūstų daigai — ištįsę, pažeisti juodosios kojelės. Tokių rinktis nepatariama. Daigų lapai neturėtų būti šviesiai žalios spalvos ar net gelsvi.
Kokios galimos kopūstų daigų ligos? Kokie jų požymiai, kaip jas atpažinti?
Labiausiai paplitusi kopūstų daigų (ir ne tik) liga — juodoji kojelė (kopūstų diegavirtė). Reikia atkreipti dėmesį, kad daigo šaknies kaklelis nebūtų patamsėjęs ar net juodas.Tai juodosios kojelės požymis. Susirgusio daigo apatinė stiebo dalis patamsėja, suplonėja ir išlinksta. Tokie daigai pagelsta, išgula ir dažniausiai visai žūsta.
Jeigu pačią auginami daigai auga, tačiau pirmieji (netikrieji) lapeliai nudžiuvo — ar teks su jais atsisveikinti? Ar tai — įprasta vystymosi eiga? Tai neturi įtakos tolesniam daigų augimui. Svarbu, kad tikrieji lapeliai ir vadinamasis augimo kūgelis būtų sveiki ir nepažeisti. Sėklaskiltiniai lapeliai gali nudžiūti dėl įvairių priežasčių, t. y. per sauso substrato ar oro, per tankiai auginamų daigų, netinkamo tręšimo ir pan. Jeigu augimo sąlygos yra tinkamos, sėklaskiltiniai (netikrieji) lapeliai neturėtų nudžiūti.

Kopūstinės daržovės lauke paprastai nesėjamos — sodinami jų daigai. Norint gauti gerą derlių, reikia kokybiškų daigų. Kaip tinkamai išsirinkti kopūstų daigus perkant? Kaip juos sodinti?
Daigų kokybė priklauso nuo sėklų, substrato, kuriame jie auginami, apšvietimo, temperatūros, drėgmės, tręšimo, maitinamojo ploto. Kai kurių rūšių kopūstus dar galima sėti ir daigų užsiauginti patiems.

Auginantiesiems savus daigus
Vidutiniškai ankstyvus kopūstus dar galima sėti antroje balandžio pusėje. Vėlyvuosius kopūstus geriau sėti tiesiai i dirvą balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje. Žiedinius ir ropinius kopūstus galima sėti keliskart per sezoną, todėl sėjos laikas ir daigų auginimo būdas priklauso nuo sodinimo laiko. Kopūstų daigams auginti geriausiai tinka aukštutinio tipo durpės. Substrato rūgštumas turi būti pH 6,2-6,8. Kad daigai būtų geros kokybės, svarbu po sudygimo 5-7 dienoms sumažinti temperatūrą iki 6-10 °C. Daigus laistykite pirmoje dienos pusėje. Laistomo vandens temperatūra turi būti 18-22 °C. 0,5 kv. metro ploteliui reikia 1 li-tro vandens. Palaistę būtinai vėdinkite. Temperatūra, apšvietimas, drėgmė, oro sudėtis atvirame lauke ir šiltnamyje ar kambaryje yra skirtingi. Todėl daigus būtina grūdinti. Iki sodinimo likus 12-14 dienų laistykite rečiau, o likus 5 dienoms visai nelaistykite. Pagal galimybes daigus vėdinkite ir dieną, ir naktį, užtikrinkite, kad kartais patektų tiesioginių saulės spindulių. Dėžutes ar daigyklas su daigais pirmosiomis dienomis lauke palikite kelioms valandoms, vėliau – ir visai nakčiai. Grūdinti daigai sukaupia daugiau sausųjų medžiagų, baltymų, cukrų. Jų lapų masė du kartus didesnė už
stiebų. Likus dienai iki sodinimo, daigus gausiai palaistykite.

Sodinimo ypatumai
Jeigu daigus patys auginote dėžutėse, stenkitės juos išrauti su kuo didesniu žemės gumulėliu. Prieš sodinant reikia gerai apžiūrėti daigų šaknis atsižvelgiant į minėtus kokybės reikalavimus. Nors kopūstai nėra tokie saulės ir šilumos mėgėjai kaip agurkai ar pomidorai, kaip ir daugumai ilgai besivystančių daržovių, jiems reikia daug šviesos. Todėl nepatariama jų sodinti po medžiais ar kitoje pavėsingoje vietoje. Ankstyvųjų kopūstų daigus reikia sodinti 70 x 30-35 cm atstumu. Vidutiniškai vėlyvų kopūstų daigai sodinami 70 x 40-50 cm atstumu. Vėlyvųjų kopūstų lapija – didesnė, todėl jie sodinami rečiau – 70 x 60 cm atstumu. Sodinti kopūstų daigus reikia panašiame gylyje, kokiame jie augo. Jeigu norite sodinti giliau, nereikia persistengti ir visiškai užkasti kaklelių, nors kopūstai ir nėra tam labai jautrūs. Beje, kopūstai silpnų šalnų nebijo, bet jei numatomos didesnės šalnos, nakčiai juos galite pridengti.
Kopūstai mėgsta kalkingą, derlingą, humusingą, maisto medžiagų turtingą dirvą, todėl prieš sodinant daigus lysvę galima perkasti ir papildyti kompostu bei organinėmis trąšomis.

Idomus video (anglų kalba):

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

3 komentarai

  1. Šiemet pirmąsyk nepirkau jokių daigelių, o sėjau savus. Tikrai nėra didelio vargo, netgi įdomu. Jau pradedu galvoti, jog kitais metais taip pat viską daiginsiu savo jėgomis, bent garantuotai žinosiu veisles, galėsiu atsirinkti kas pasitvirtino, ko verčiau neauginti. Ir sėklų mastau užsipirkti iš rudens, nes juk gerokai pigiau ;)

  2. Šiemet pirmąsyk nepirkau jokių daigelių, o sėjau savus. Tikrai nėra didelio vargo, netgi įdomu. Jau pradedu galvoti, jog kitais metais taip pat viską daiginsiu savo jėgomis, bent garantuotai žinosiu veisles, galėsiu atsirinkti kas pasitvirtino, ko verčiau neauginti. Ir sėklų mastau užsipirkti iš rudens, nes juk gerokai pigiau ;)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>