Sėklų stratifikavimas ir ypatumai.

Sėklų stratifikavimas Visi medžiai ir krūmai, kurie dauginasi sėklomis, paveldi tėvines savybes, yra plastiškesni labiau kinta nei padauginti vegetatyviškai. Daugumos: sodo ir dekoratyvinių hibridinių (veislių augalų sėklos neišlaiko motininių savybių, be to, dažnai būna nedaigios. Tad geriausiai sėklomis dauginti tik rūšinius augalus, kurie paveldi tėvines savybes. Dalis (10 -80 proc.) raudonlapių, geltonlapių, melsvaspyglių, glaustašakių augalų veislių sėjinukų visiškai arba iš dalies laiko būdingus požymius, todėl jų galim bandyti užsiauginti iš sėklų. Sumedėjusių augalų sėklos skiriasi ne tik dydžiu, bet ir sandara, apvalkalėlio storiu, tankiu. Todėl vienos sėklos greitai sudygsta, kitas prieš sėją reikia laikyti tam tikromis sąlygomis – stratifikuoti. Tai, beje, vyksta gamtoje žiemą.

STRATIFIKACIJA Sėkloms sudygti būtinas tam tikras drėgmės, temperatūros, deguonies, kartai šviesos režimas. Sėklų stratifikavimas yra pagrįstas optimalių gemalui sudygti sąlygų sudarymu. Daugumos medžių ir krūmų sėkloms būtinas šaltasis periodas ypač jeigu tai mūsų krašto augalai. Sėklos, būdamos ramybės būsenos, per atitinkamą laiką galutinai subręsta, todėl stratifikavimo laikas priklauso ne tik nuo botaninės rūšies, bet ir nuo sėklų subrendimo, rinkimo laiko bei laikymo sąlygų. Medžių ir krūmų sėklas, pasižyminčias ilga ramybe, tinka stratifikuoti nuo 0 iki +5 °C temperatūroje Iš kitų, ypač šiltesnių, kraštų augalų, pavyzdžiui, šilkmedžių ar lanksvų, sėkloms stratifikacija nebūtina. Yra augalų, kurių sėklos būna ypač trumpo daigumo (bijūnai, rododendrai), tad jas reikėtų sėti iš karto, kai tik surenkamos. Sėklų paruošimas. Gamtoje sumedėjusią augalų sėklos išbyra rudenį, sudygsta tą patį rudenį arba ateinantį pavasarį, kartais ir vėliau. Prieš sėjimą išvalytos sėklos geriau dygsta, o daigai mažiau serga. Kai kuriuose vaisiuose yra dygimą stabdančių medžiagų, kurios neleidžia sėkloms sudygti, kol nesupūva vaisius. Iš kankorėžių ir sausų vaisių sėklos paprastai išbyra pačios, o sultingus vaisius tenka mirkyti vandenyje, smulkinti ir plauti. Taip išvalytas sėklas geriausia tuoj pat ir sėti. Jei tokios galimybės nėra, jos džiovinamos kambario temperatūroje, nesaulėtoje vietoje, o išdžiuvusios iki sėjos laikomos sausai arba, jei reikia, stratifikuojamos.
Smulkios sėklos. Smulkias sėklas, pavyzdžiui, rododendrų, jazminų, lanksvų, pūslenių, sidabrakrūmių, puskiparisių, tujų, patogu sėti į dirvą arba dėžutes ne rudenį, o anksti pavasarį. Kad pavasarį jos geriau sudygtą patariama žiemą jas stratifikuoti. Vasarą sunokstančios sėklos, tokios kaip beržų, lanksvų, sidabrakrūmių, jei pasėjamos tuoj pat tik surinktos, sudygsta per kelias savaites.
Stambios sėklos. Didesnės, kietos sodo ir dekoratyvinių augalų – erškėčių, gudobelių raugerškių, kaulenių, hamamelių, lekėčių, magnolijų, geltonžiedžių sedulų, šaltalankių, vyšnių, svarainių, medlievų, obelų, kriaušių – sėklos, visi riešutai, taip pat daugumos spygliuočių sėklos sėjamos rudenį. Jei tokios galimybės nėra, jos 2-4 mėnesius stratifikuojamos, t. y. laikomos drėgnai ir vėsiai, 0-5 °C temperatūroje, pavyzdžiui, dėžutėje ar vazone drėgname smėlyje rūsyje arba šaldytuve. Kartkartėmis pravėdinama, papildomai sudrėkinama, sėklos permaišomos indas supurtomas, kad sėklos būtų laikomos vienodomis sąlygomis, neišdžiūtų ar nesupūtų. Pavasarį, kai tik išeina pašalas, sėjama. Ankštinių augalų – žirnmedžių. pupmedžių, raipstų, paraipsčių bei kitų sėklų stratifikavimas nelabai veiksmingas.
Geriau prieš sėją sėklas 1-2 paras pamirkyti drungname vandenyje arba pasėtas dvi dienas gausiai laistyti. Kai kurių augalų sėklos būna ypač kietos (pavyzdžiui, kedrinių pušų), kad net daigas nesugeba pramušti luobelės, tad jas reikia stratifikuoti – šiek tiek brūkštelėti dilde arba atsargiai patrinti švitriniu popieriumi Tada drėgmė lengviau patenka vidų ir paruošia sėklą dygti. Kokį naudoti substratą? Sėklos stratifikuojamos 30 – 40 cm gylio dėžutėse (dugne turi būti drenažo skylutės), vazonuose arba plastikiniuose maišeliuose. Substratui patariama naudoti išplautą rupų upės smėlį, neutralizuotas aukštapelkių durpes .ar jų mišinį arba pjuvenas. Substratą prieš sumaišydami su sėklomis išsijokite per sietą, kurio akutės turi būti mažesnės už sėklas, nes kitaip atskirti sėklas nuo substrato bus sudėtinga. Substratas turi būti 50 – 60 proc. drėgnuno, o jo dėžutėse – tris kartus daugiau nei sėklų. Jį sudrėkinkite: suspaudus smėlį delne jis turėtų išlaikyti formą, o
suspaudus durpes – prasisunkti keli lašai vandens. Vietoj vandens sėklas ir substratą galima sudrėkinti silpnu kalio permanganato tirpalu, tuomet dygstančios sėklos bus apsaugotos ir nuo pelėsio. Didesni indai su stratifikuojamomis sėklomis laikomi rūsyje, o nedidelės dėžutės ir plastikiniai maišeliai su sėklomis – buitinio šaldytuvo apačioje. Nuolat reikia tikrinti, ar substratui pakanka drėgmės. Kad nesudygtą per anksti. Kad stratifikuojamos sėklos nesudygtų per anksti (kai lauke dar žemė įšalusi), dėžutes, kai jose sudygsta apie 20-50 proc. sėklų, pernešti i vėsią patalpą, kurioje laikosi -1 – 0 °C temperatūra, ir taip pristabdyti jų dygimą. Prieš sėją lauke balandžio mėnesį 2-3 dienas jas reikia palaikyti šiltesnėje aplinkoje. Labai svarbu sėklų neperlaikyti 5-6 °C temperatūroje. Neturint vėsios patalpos, sėklavaisių sėklas pradėkite stratifikuoti vėliau, kad galėtumėte iš karto sėti lauke.

SODO AUGALAI trešnių ir vyšnių (dažniausiai naudojamų poskiepiams) sėklos stratifikuojamos 80-100 dienų, obelų – 120-130 dienų, abrikosų – 80-100 dienų, paprastųjų lazdynų, graikinių riešutų – 150-180 dienų, turkinių lazdynų – 200-240 dienų. Aronijų, šermukšnių sėklas reikia stratifikuoti apie 3 mėnesius, o geltonžiedžių sedulų – ilgiausiai, net 2 metus. Kaulavaisių (kaukazinių slyvų, persikų, kvapiųjų vyšnių ir kt.) sėklos sėjamos lauke iš rudens. Rugsėjo mėnesį pašalinus sultingą vaisių minkštimą, nuplovus ir išdžiovmus kauliukus, jie su drėgnomis pjuvenomis sumaišomi dėžutėse ir 2-3 savaites laikomi 2-5 °C temperatūroje. Paskui spalio pirmoje dekadoje pasėjami i paruoš-tą dirvą. Pradėjus šalti, mulčiuojama durpėmis. Tad stratifikacija vyksta per žiemą natūraliomis sąlygomis. Lietuvoje tinkamiausi auginti ištvermingi šalčiui graikinių riešutmedžių sėjinukai. Žiemą sodininkas stratifikuoja jų sėklas su kevalais ir anksti pavasarį, kovo mėnesį, sėja į šildomą šiltnamį. Po to, pasibaigus šalnų pavojui, sėklos persodinamos atvirą gruntą.
Padauginti sėklomis riešutmedžiai palyginti labai gerai išlaiko motinines savybes (apie 90 proc.), o dauginti sėklomis yra paprasčiau nei skiepyti. Ir dar labai svarbu, kad sėklomis padauginti augalai geriau prisitaiko prie mūsų klimato sąlygų, įgauna atsparumo šalčiui. Rūšinių šermukšnių sėklos sėjamos rudenį arba pavasarį. Prieš sėją jų sėklas reikia 3 mėnesius stratifikuoti. Išdžiovintos ar praėjusių metų sėklos prieš stratifikaclią 3-4 valandas pamirkomos vandenyje. Pasėjus sėklas rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo mėnesį augalai pavasarį puikiai sudygsta. Tuo metu sėjant sėklų iš šviežiai nuskintų obuolių išimti nereikia – vaisiai tiesiog sutrinami ir gauta masė paskleidžiama dirvoje padarytame griovelyje. Sėjos laiką užtęsus iki spalio antrosios pusės ar lapkričio, kitų metų pavasarį pasirodo tik vienas kitas daigelis. Vėliau pasėtos sėklos išdygsta tik antrų metų pavasarį. Svarbu nesuvėlinti sėjos. Rudenį sėjos vietas būtina pamulčiuoti. Taip pat sėklomis dauginami ir šermukšnių poskiepiai.
Žemuogės dažniausiai dauginamos sėklomis, mat dauguma veislių neformuoja ūsų. Jų sėklos dygsta 2-4 savaltes ar kiek ilgiau Kad sėklos darniau sudygtų, prieš sėią jas patariama stratifikuoti: 30 dienų palaikyti drėgnoje ir vėsioie (apie 2-5 °C) aplinkoje, rūsyje ar buitiniame šaldytuve arba jau pasėjus į vazonėlius ar dėžutes kurį laiką palaikyti vėsioje vietoje.
STRATIFIKACIJA BŪTINA IR BIJŪNAMS įvairios bljūnų rūšys, kai kurių kitų daugiamečių gėlių (adonių, burbulių, daugiamečių flioksų, auskarėlių, levandų) sėklos, laikomos sausai iki pavasario, praranda daigumą ir dygimo energiją, o pasėtos pavasarį sudygsta tik kitais metais.
Dygimui pagreitinti sėklos stratifikuojamos gruodį-sausį arba tuojau pat surinkus sėklas, dažniausiai rudenį.
Šaltinis žurnalas „Namie ir sode“ 2020m.
Video (Rusiškai) Kas yra stratifikavimas. Kaip teisingai stratifikuoti.


Video (Angliškai) Gėlių sėklų stratifikavimas. Levandų sėklų stratifikavimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>